Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Uyarılma ve Orgazm Bozukluğu

Kadın Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Kadinda cinsel uyarilma bozuklugu sürekli ve yineleyici bir biçimde cinsel uyarilmayla yeterli bir islanma ve kabarma tepkisi saglayamamaya denir. Buna ek olarak cinsel etkinlik bitinceye kadar uyarilmayi sürdürememe de bu tanima da dahildir. Uyarilma bozuklugu olan kadinlarda yeterli cinsel uyarana ragmen rahat bir cinsel birlesmeye olanak taniyan vajinal islanma yetersizdir.
Otuz yasindan sonra daha sik olmakla beraber en çok 50-59 yaslari arasinda görülmektedir.


Randevu Talep Et


Cinsel uyarilma bozukluklarinin nedenleri arasinda kadinin kendisi için neyin uyarici oldugunu bilmemesi, anatomikolarak kendi bedeni ile ilgili bilgisinin olmamasi, cinsel ihtiyaçlarina iliskin konusmaktan utanmasi, kadinin cinsellige bakisi, cinsel gelisimi ve cinsellik ile ilgili olumsuz inanislari vardir.
Cinsel inanislar ve  kadinin cinselligebakis açisi cinsellikten haz almasini ve dolayisi ile uyarilmayi belirlemektedir. Çünkü kadin kendisine uyarilmak içinizin vermedigi müddetçe uyarilamayacak ve cinsellikten haz alamayacaktir. Kadinin cinsellige bakis açisi ve yasadigi toplumun cinsellik ile ilgili kurallari sorun olmaktadir. Ayarica cinsel iliski sirasinda erkeklerinkisa sürede iliskiye hazir olmasi ve orgazma ulasmasi kadina uyarilma için yeterli zamanin verilmesini engeller. Çünkü kadinin daha uzunsüre uyarilma gereksinimi vardir. Bu tür hazir olmadan yasananiliskiler tekrarlandikça sorun kalici hale gelebilmektedir.
Birdiger önemli neden çiftin iliskisi, iletisimleri ve özellikle de cinsel iletisim becerilerinin kötüolmasidir.
Bazen bedensel hastaliklara, ilaçlara ve psikiyatrik sorunlara bagli olarak da uyarilma bozuklugu ortaya çikabilir. Antidepresan ilaçlar cinsel yanit döngüsünün en fazla uyarilmaevresini etkilemektedir ve antihistaminik ya da antikolinerjik etkileri olan ilaçlarvajinal islanmayi azaltarak uyarilmayi bozabilmektedirler.

 

Kadın Cinsel Uyarılma Bozukluğu Tedavi ve Terapisi 

Uyarilmayi bozacak organik nedenler ekarte edilerek sorun tespit edilmeye çalisilir. Cinsel terapide cinsel uyariyi arttiran davranissal teknikler asamali olarak çiftin cinsel yasamina dahil edilmeye çalisilir. Kisinin kafasindaki cinsel uyariyi ketleyen olumsuz inanç ve düsünceler irdelenerek olumlulari ile degistirilmesi hedeflenilir.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.