Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Anoreksiya Nervoza

Genellikle yalnizca “anoreksi” olarak adlandirilan “anoreksiya nervoza nedir?” sorusuna, anormal derecede düsük vücut agirligi, kilo almaktan asiri korkma ve çarpik kilo algisi ile karakterize edilen bir yeme bozuklugudur seklinde yanit verilebilir. Anoreksiya nervoza hastalari vücut hatlarini korumak ve kilolarini kontrol etmek için günlük yasamlarinda dramatik degisimler gerçeklestirebilirler. Kilo vermeye devam etmek veya kilo almanin önüne geçmek için günlük kalori tüketimlerinde çok ciddi kisitlamalar yapabilirler. Yemek yedikten sonra kalori alimini engellemek için kusabilirler veya laksatif etkisi olan ilaçlari ihtiyaçlari olmasa dahi kullanabilirler.

 Bu bozukluk genellikle ergenlik döneminde ortaya çiksa da çocuklarda ve yetiskinlerde de görülebilir. Anoreksi hastalari düsünüldügünün aksine her zaman asiri zayif degillerdir, anoreksiya nervoza arastirmalari kilolu kisilerin de bu rahatsizliga sahip olabilecegini göstermektedir.


Randevu Talep Et


Anoreksiya Nervoza Belirtileri

Anoreksiyali kisiler genellikle zayifliklarini, yeme aliskanliklarini veya gerçekçi olmayan vücut agirligi algilarini gizleyebilirler. Bu hastalik fiziksel, duygusal ve davranissal birçok belirtiye neden olabilmektedir.

Asiri kilo kaybi, kan degerlerinde anomali, uykusuzluk, parmaklarda renk degisimi, saç dökülmesi, menstrual döngünün bozulmasi, cilt sorunlari, soguga karsi düsük direnç, kalp ritimlerinde düzensizlik, açlik hissinin reddi, sismanlama korkusu, bas dönmesi, bayilma, konsantrasyon güçlügü, mide kramplari, tirnaklarda kirilganlik, vücutta ince tüylerin olusumu, kaslarda güçsüzlük, yara iyilesme hizinda yavaslama, kati bir egzersiz rejiminin her sart altinda devam ettirilmesi, yemek zamanlarindan kaçinma, yemek ritüellerinin degistirilmesi, beslenme ve egzersiz konularinda asiri kontrolcülük gibi birçok belirti anoreksiya hastalarinda ortaya çikabilir.

 

Anoreksiya Nervoza Nedenleri

Anoreksinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonu neticesinde ortaya çiktigi düsünülmektedir. Bati dünyasinin kültüründe beden inceliginin vurgulanmasi, basari dahil olmak üzere pozitif durumlarin zayiflikla iliskilendirilmesi, akran zorbaligi, mükemmeliyetçilik, hep daha iyi görünme arzusu, kontrolsüz ve bilimsel dayanaga sahip olmayan diyetlerin uygulanmasi gibi unsurlarin bu yeme bozuklugunu tetikleyebildigi ifade edilebilir.

Aneroksiya nervoza hastalari vücutlarinin normal bir sekilde çalisabilmek için ihtiyaç duydugu temel besinlerden mahrum kalirlar. Vücut ihtiyaç duydugu enerjiyi saglamak için isleyisini yavaslatmaya zorlanir ve bu durum da ciddi saglik sorunlarina yol açabilir. 

Anoraksiya nervoza tedavisi bütüncül bir yaklasimla belirlenir. Kisinin genel saglik durumu ve bu bozukluk nedeniyle sahip oldugu komplikasyonlar tedavi sürecinin kapsamini degistirebilir. MODA Psikoterapi & Psikiyatri Klinigi uzman kadrosundan anoreksiya tedavisi için yardim alabilir, mental ve fiziksel anlamda saglikli bir baslangiç yapabilirsiniz.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.