Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi
Kimdir ?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 2009 yılında mezun olduktan sonra Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli kademelerde ve ihtisas alanlarında çalıştım. Hem sosyal hem de pozitif bilimlere olan ilgim uzun bir eğitim ve mesleki deneyim sonrası beni psikiyatri ve psikoterapi alanına sürükledi. Ortopedi, göz gibi cerrahi branşlarda ihtisasa başladıktan sonra insanı mekanik bir varlık olarak algılayan disiplinlerin bana uygun olmadığına kanaat getirdim ve psikiyatri ihtisasına başladım. Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yaptım. İhtisasım sürecinde çeşitli psikoterapi kuramlarını öğrenerek uyguladım. Mecburi hizmetimi tamamladıktan sonra Sağlık bakanlığına bağlı hizmet sunucularında terapötik ilişki kurmanın imkansızlığı nedeniyle kamu görevimden ayrıldım. Hasta ve danışanlarımla aramdaki tüm dolaylı engelleri ortadan kaldırabilmek, onlarla daha doğrudan ve aracısız bir ilişki kurabilmek için kendi muayenehanemi açtım. Ayrıca Bağımlılıkla mücadele konusunda gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarımı sürdürmekteyim. Bir psikiyatri hekimi olarak hastalarımın psikiyatrik muayenelerini yapmakta ve gerektiğinde farmakolojik yani ilaç tedavilerini düzenlemekteyim. Bir psikoterapist olarak; Bilişsel Davranışçı Terapi, Emdr, Cinsel Terapi, Hipnoterapi, Destekleyici Psikoterapi, Bağımlılık Terapisi, Aile ve İlişki Terapisi, psikodramatik grup terapileri ve monodrama yapmaktayım.

Eğitim & İş kariyeri
Eğitim Hayatı
İş Hayatı
EĞİTİM
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
2003-2009
EĞİTİM
Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
2013-2018
İş
Moda Psikoterapi Psikiyatri Kliniği
2018-Halen

Psikiyatr ve Psikoterapist olarak Kadıköy Moda'da danışmanlık, terapi ve tedavi hizmeti veriyorum. Hasta ve danışanlarımı kurucularından biri olduğum Moda Psikiyatri & Psikoterapi Merkezinde kabul ediyorum.

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen bir terapistten destek almanın; sizin veya yakınınız için faydalı olabileceğini düşünüyorsunuz.

Kafanızdaki gibi sizi ve ihtiyaçlarınızı anlayabilecek bir terapist seçmek hiç kolay değildir. Bu yüzden bu sitedeki bilgilerin kafanızdaki soru işaretlerini gidermesini umuyorum.

Herkes hayatının belirli dönemlerinde zorluklarla karşılaşır. Bu zorlukları; aileniz, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle konuşmak her zaman kolay olmayabilir. Onlara yük olmaktan ve onları üzmekten endişeleniyor olabilirsiniz. Hatta size rahatsızlık veren şey hakkında konuşmaktan utanıyor bile olabilirsiniz. Eleştirilmekten ve yargılanmaktan korkabilirsiniz. Bazen kendinizi anlam veremediğiniz zorluklar içerisinde bulabilirsiniz. İşte bu durumlarda profesyonel bir yardım almak yaşadığınız zorlukları aşmanızda oldukça etkili olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre terapinin başarısını belirleyen en önemli şey terapistin teorik yaklaşımından ziyade danışan ile kurduğu ilişkidir. Bu ilişki danışanın terapist arama süreci ve seçiminde başlar.

Size ne yapmanız ve hayatınızı nasıl yaşamanız gerektiğine dair akıl, nasihat vermeyeceğim. Çünkü bu tarz yaklaşımlar geçmiş deneyimlerinizi değersizleştirir, güç ve iradenizin bir başkasına devri anlamına gelebilir.

İnsan doğasında mevcut olan iyileşme ve gelişmeyi teşvik etmek içi güven, samimiyet ve profesyonellik üzerine kurulu bir terapi süreci oluşturmaya çalışıyorum. Sizi yargısız ve dürüst bir şekilde dinleyerek, sorunlarınıza yönelik keşif sürecinizde yanınızda olmayı hedefliyorum.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Psikiyatrist & Psikoterapist
Uzmanlık Tezi

Yatarak tedavi gören alkol kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda DEHB'nin sosyal anksiyete bozukluğu ile ilişkisi ve bu ilişki üzerine etkili olabilecek faktörler.

Yazılan Uluslararası Kitaplar veya Kitaplarda Bölümler
Çiçekçi, E. (2019). Acil Servis, Psikiyatri Dışı Klinikler ve Hasta Nakil Araçlarında Hasta Tespitinde Hekim ve Diğer Sağlık Personelinin Sorumlulukları, Gündüz Nermin (Ed.), Aile Hekimliği Ve Acil Serviste Ruhsal Bozuklukların Yönetimi. (s. 175-193) içinde Ankara: Akademisyen Kitabevi A.Ş.
Uluslararası Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler
Evren C, Cicekci E, Umut G, Evren B, Durmus K. Relationships of attention-deficit hyperactivity disorder with defense styles and harm avoidance among male inpatients with alcohol use disorder. Indian J Psychiatry. 2019;61(6):584-591. doi:10.4103/psychiatry.IndianJPsychiatry_318_18

Afsin A, Asoğlu R, Orum MH, Cicekci E. Evaluation of TP-E Interval and TP-E/QT Ratio in Panic Disorder. Medicina (Kaunas). 2020;56(5):E215. Published 2020 Apr 28. doi:10.3390/medicina56050215

Evren C, Cicekci E, Umut G, Evren B, Durmus K. (basım aşamasında). The mediating effects of harm avoidance and self-esteem on the relationship between adult ADHD symptom severity and social anxiety symptoms in a sample of inpatients with alcohol use disorder. İranian Journal of Psychiatry. 2020
Ulusal Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler
Cicekci, E., Carpar E., Ozer, U., & Ozen, S. (2014). Smoking of Thyme Herb in a Psychotic Patient: A Case Report. Dusunen Adam, 27(3), 272.

Çiçekçi, E., & Örüm, M. H. LİTYUM TEDAVİSİNE BELİRGİN SEMPTOMATİK YANIT: BİR KLEİNE-LEVİN SENDROMU OLGUSU. Izmir Democracy University Health Sciences Journal, 2(3), 135-140.

ÇİÇEKÇİ, Elvan & Örüm, Mehmet. (2020). Use of Antipsychotic Long-acting Injection in Ekbom Syndrome: A Case of Delusional Parasitosis. Bezmialem Science. 8. 318-320.10.14235/bas.galenos.2020.3589
Psikoterapi Eğitimleri
• Abdulkadir Özbek Psikodrama Ensitütüsü- Psikodrama ve Grup Psikoterapileri Eğitimi-2017
• Türkiye Psikiyatri Derneği Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Eğitimi, İstanbul, 2017
• Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği- Bilişsel ve Davranışçı Terapi Kuramsal Eğitimi, 2016
• Psikodinamik Terapi Eğitimi - (Prof. Dr. Doğan Şahin -2015)
• Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Araştırma ve İleri Eğitim Merkezi Travma Terapileri Grubu,2016-2018. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikoterapi Merkezi.
• Cinsellik ve Cinsel İşlev Bozukları Temel Eğitimi, CETAD, 2017
• Cinsellik Terapiler Eğitimi, CETAD, 2017
• Cinsellik Terapiler Eğitimi Süpervizyonu CETAD, 2017
• Uygulamalı Hipnoz ve Hipnoterapi (1. Modül Uygulamalı Temel Hipnoz, 2. Modül Olgu Örnekleriyle Psikiyatri de Hipnoterapi)-Dr. Şeref Özer 2015
• Tıbbi Hipnoz Uygulamaları, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Hipnoz Çalışma Grubu-2017
• EMDR Eğitimi-(Doc. Dr. Burhanettin Kaya) 2016
• Travma ve İlişkili Bozukluklarda EMDR Uygulamaları-(Doc. Dr. Burhanettin Kaya) 2016
• Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi-(Prof. Dr Hürol FIŞILOĞLU) 2016
• Dünya Sağlık Örgütü Problem Management Plus (PM+)/Sorun Çözme Yaklaşımı Eğitici Eğitimi-2020.
Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.