Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Esrar, Marihuana Bağımlılığı

Esrar ya da marihuana kenevir bitkisinin kurutulmasi ve ögütülmesi ile elde edilir. Her ne kadar bilimsel amaçlarla kullanilabilen bir madde de olsa düzenli kullanimda bagimlilik yaparak çok zararli hale gelir. Esrar ya da marihuana tipki sigara gibi tüketilir. Erken yetiskinlik dönemindeki gençlerde bu bagimliliga daha çok rastlanilir. Esrarin bazi bölgelerde yasal olmasi kafa karisikligina sebep olabilir. Ancak vücuttaki zararli etkileri bilimsel çalismalarla kanitlanmistir. Bu nedenle marihuana ya da esrar bagimliligi tanisina sahip birinin alaninda uzman bir kisiden profesyonel destek alarak tedavi olmasi gerekir. Esrar etkisindeki kisilerde görülen belirtiler sunlardir:

 • Sebepsiz mutluluk hissi
 • Halüsinasyonlar
 • Istah artisi
 • Kaygilardan ve stresten kurtulma
 • Duyu organlarinin daha etkili çalismaya baslamasi

Bu etkiler baslangiçta kisilere keyif verdiginden dolayi kolaylikla bagimlilik olusturabilir. Ancak sik kullanim halinde insan sagligi riske atan bir takim yan etkiler olusur.


Sentetik Esrar

Bonzai, Jamaika gibi sentetik esrarlar yakin bir döneme kadar madde kullanicilari arasinda çok sik kullanilmasina ragmen günümüzde daha az rastlamaktayiz. Esrarin etken maddesi olan THC laboratuvarlarda kuvvetlendirilerek piyasaya sürülmüs ama piyasada da içerisine birçok katki maddesinin dahil edilmesiyle bir yikim makinesine dönüstürülmüstür. Tek bir kullanimda dahi ölümcül olabilen sentetik esrarlar daha uzun kullanimda siklikla bilissel fonksiyonlarda ciddi bozulmalar ve psikoz yapmaktadirlar.

Son zamanlarda THC içerigi yüksek hibrid ürünler gelistirilmistir. Bunlar laboratuvarda üretilen kimyasal degil bir bitkidirler ama zararlari önceki klasik esrarlardan çok daha fazladir.


Randevu Talep Et


Esrar Bağımlılığı Belirtileri

Her uyusturucuda oldugu gibi esrar, marihuana kullaniminda da bagimlilik durumundan kurtulmak oldukça güçtür. Hatta psikolojik destek almadan bu zararli aliskanliktan kurtulmak neredeyse imkansizdir. Bu zararli maddeleri tüken kisiler uzun süre kullandiklarinda bir takim belirtiler gösterirler. Bu belirtiler kisilerin bagimliliklarindan kurtulmasini gerektiren etkenlerin basinda yer almaktadir. Bahsi geçen semptomlar sunlardir:

 • Kan basincinda ve kalp atisinda hizlanmalar olur
 • Gözlerde kizarma meydana gelir
 • Agiz kurumasi olusmaya baslar
 • El göz koordinasyonu saglama konusunda güçlükler olusur
 • Dikkat daginikligi yasanir
 • Hatirlama güçlügü olusmaya baslar
 • Reflekslerde zayiflama meydana gelir
 • Kaygi miktari artar ve kisi paranoyaklasir
 • Zihinsel aktivitelerde güçlükler yasanir

Kisiler esrar bagimligisi oldugu zaman çok basit tetikleyiciler ile baska maddeleri kullanmaya da itilebilir. Bu nedenle etkiler daha da kötü hale gelmeden kisilerin tedavi görmeye baslamasi ve zararli aliskanliklarindan destek alarak kurtulmasi gerekir.


Esrar Bağımlılığı Tedavisi

Esrar, marihuana bagimliliklarindan kurtulmak için psikolojik destek almaya baslayan kisiler genelde bu durumu tek baslarina asamayanlardir. Bu kisiler neredeyse günlük olarak marihuana tüketmeye baslamis olabilirler. Bu durumda da tedavi elbette ki sarttir. Esrarla birlikte geen etkilerin çogu geçicidir.  Ancak düzenli kullanimda kisiler Psikoz hastaligina yakalanabilirler ve durumda daha kapsamli bir tedaviye ihtiyaç duyarlar. Psikoz hastaligi kisinin duygularinda ve düsüncelerinde bozukluklar meydana gelmesi, halüsinasyonlarin ortaya çikmasi durumudur. Hem psikoz hem de esrar, marihuana bagimliligi psikiyatristler tarafindan kisilerin durumuna göre hazirlanmis özel terapi programlariyla tedavi edilebilir. Eger esrar bagimliligi ile beraber anksiyete ve depresyon gibi hastaliklar da olustuysa psikiyatristler ilaç destegine basvurabilir.

Esrar, marihuana bagimliligi insan vücudunda baska fiziksel rahatsizliklari olusumuna da sebep olabilir. Bunlarin basinda akciger ve kalp rahatsizliklari gelir. Bu durumlarda psikiyatrik tedavinin yani sira bu hastaliklar için de tedavi gerekebilir.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.