Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Metamfetamin Bağımlılığı

Beynin iç çalismasini hizlandiran yapisiyla metamfetamin vücut üzerinde kalici etkileri olabilen ciddi bir uyusturucu maddedir. Genellikle hap seklinde kullanilan maddenin ayrica enjeksiyon(damar yoluyla) ya da cigara seklinde görülebilen formlari da mevcuttur. Arastirmalara baktigimizda metamfetaminin uyusturucu bagimliligi konusunda en yüksek oranlara sahip madde oldugunu rahatlikla söyleyebiliriz. Ayrica içerigi bakimindan da metamfetaminin gerçek bir zehir oldugunu söylemek mümkündür. Üretiminde kullanilan maddeler çogu zaman sülfürik ya da hirdoklorik asit, amonyak ve hatta antifriz gibi materyallerdir. Metamfetamin kullanim sonrasi idrarda 3 ile 7 gün arasinda tespit edilebilirken saçta bu süre 3 aya kadar çikmaktadir.

Kullanici jargonunda "ice, buz, kristal" olarak ifade edilmektedir. Kült olmus dizilerden biri olan Breaking Bad dizisi metamfetamin konusunda maalesef özendirici olmaya devam etmektedir. 


Metamfetaminin Etkileri

Metamfetamin içen nasil anlasilir? Özellikle ilk kullanim sonrasinda yarattigi his nedeniyle metamfetaminin yaygin bir kullanima sahip oldugunu söylemek yanlis olmaz. Beynin fazla dopamin salgilamasina neden olan madde, kisiyi motivasyonla doldurur. Bu anlamda kisinin etki altindayken bir seyler yapmak için çok hizli hareket ettigine taniklik etmek mümkündür. Ancak çogu zaman bu durum sadece bir yanilsamadan ibarettir. Kisi o sirada son derece üretici bir süreçten geçtigi illüzyonuna kapilmaktadir. Buna karsilik yaptiklari seylerin oldukça gülünç olduklarini fark edemezler.

Ancak tehlikeli olan kismin buradan sonrasi oldugunu vurgulamak gerekir. Insan beyni bir süre sonra maddenin yarattigi bu etkilere tepki vermemeye baslar. Bunun akabinde kisinin neredeyse psikotik bir noktaya gelmesinin olasiligi son derece yüksektir. Bu noktada halüsinasyon ve paranoya gibi çesitli durumlarla karsilasmak mümkündür. Pek çok metamfetamin bagimlisinin vücutlarinin içinde yer alan böceklerden söz ettigi tespit edilmistir. Nitekim bagimlilar, bu nedenle derilerini adeta kaziyarak derin yaralar olusmasina neden olmaktadir.

Buna ek olarak maddenin etkisi geçtiginde kisinin ciddi bir düsüs yasadigini da vurgulamak gerekir. Öyle ki pek çok insan metamfetaminin etkisi geçtikten sonra bir haftadan daha uzun süre yalnizca uykulu hissetmektedir. Buna bagli olarak günün çogunu uyuyarak geçirmektedir. Ayni sekilde mide bulantilari, kafa karisikliklari ve asiri yorgunluk hissi de düsüs sirasinda kisiye eslik eder. Çogu durumda bagimlilar bunlarla birlikte anksiyete ve depresyon gelistirmektedir.


Randevu Talep Et


Metamfetamin Bağımlılığı Belirtileri

Yukarida bahsettigimiz anksiyete ve depresyonun madde bagimliligi için son derece kritik bir nokta oldugunu vurgulamak gerekir. Çünkü çogu durumda kisi, hissettigi bu düsüs durumundan kurtulmak için yeniden madde kullanmayi tercih etmektedir. Buna karsilik vücut ve beyin maddeye karsi zaman içerisinde tolerans gelistirir. Bu da her seferinde kullanilan madde miktarinin ya da yogunlugunun artmasi demektir. Dolayisiyla vücut sagligi açisindan son derece riskli bir durum söz konusudur. Bu dogrultuda metamfetamin bagimliligini öne çikan semptomlarini su sekilde siralayabiliriz:

 • Istah azalmasi,
 • Obsesif derecede fiziksel aktiviteler yapma istegi,
 • Öfori hissi,
 • Psikotik nöbetler,
 • Sese karsi yüksek hassasiyet,
 • Deriyi yaralar olusmasina neden olacak düzeyde kasimak,
 • Bas dönmesi,
 • Öfke, huysuzluk ve siddet içeren davranislara egilim,
 • Kafa karisikligi,
 • Anskiyete, depresyon, paranoya ve buna benzer zihinsel sorunlar,
 • Kronik yorgunluk gibi semptomlar metamfetamin bagimliliginda en sik karsilastigimiz sorunlardir.
Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.