Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Extacy Bağımlılığı

Sentetik uyusturuculardan biri olan extacy, kullanimi en tehlikeli yasa disi maddelerin basinda gelmektedir. Bu anlamda maddenin psikoaktif etkiler üreten bir yapisi oldugunu söylemek mümkündür. Nitekim etkilerine baktigimizda extacy’i uyarici ve halüsinojen arasinda bir madde olarak siniflamak yanlis olmayacaktir.

Içerigine bakildiginda extacys, MDMA seklinde kisaltilan kimyasal bir materyalden üretilmektedir. Metilendioksimethamphetamine seklinde açilimini yapabilecegimiz MDMA, 1970’li yillarda psikolojik savas test ve terapilerinde kullanilan bir ilaçtir. Bu anlamda MDMA’in son derece güçlü bir materyal oldugunu vurgulamak gerekir. Nitekim günümüze yaklastikça bu materyalin uzman gözetimi altinda bile kullanilmasina ciddi sinirlamalar getirilmistir.

Yasa disi extacy tüketiminde ise genellikle 50 ile 150 mg’lik bir MDMA dozu söz konusudur. Çogu zaman tablet seklinde kullanilan madde, ayrica baska kimyasallarla da seyreltilmektedir. Bu açidan extacy, ölümcül sonuçlarla karsilasmanizin her an mümkün oldugu tehlikeli bir maddedir.

Kullanici jargonunda extacy "seker, hap" olarak ifade edilmektedir. Extacy siklikla gece hayatinda, klüp ve barlarda diger uyusturucu maddelerle birlikte kullanilmaktadir.


Extacy Etkileri

Genel olarak extacy’nin beyindeki üç kimyasali etkiledigini söylemek mümkündür. Bu kimyasallar; dopamin, norepinefrin ve serotonindir. Dopamin, kisinin öforik bir deneyimi yasamasini saglarken enerjisini artirir. Buna karsilik norepinefrin ise fiziksel olarak kalp atis hizinin ve kan basincinin artmasina neden olur. Serotonin arttiginda ise kisinin duygusal hassasiyeti büyük oranda artar. Ilk kullanim aninda ciddi anlamda ruh halinin yükselmesine yardimci olur.

Nitekim ekstazi altindaki bir kimsenin enerjisinde ciddi bir artis görmek mümkündür. Yükselen ruh hali ve artan duygusal hassasiyet kisinin tüm algi deneyimlerine daha fazla tepki vermesine neden olur. Bu dogrultuda örnegin cinsel arzunun büyük oranda arttigini söylemek yanlis olmayacaktir. Bu anlamda madde, ilk anlari itibariyle adeta kisa süreli bir antidepresan gibidir.

Extacy’nin kana karismasi ise yaklasik 15 dakika gibi kisa bir sürede gerçeklesir. Kullanimin ardindan 15 dakika sonra kiside etkileri görmek mümkündür. Bu etkiler ise tabletin dozuna bagli olarak 3 ile 6 saat arasinda devam edebilir. Daha sonra ise bir düsüs döneminin ardindan ilacin temel etkileri sona erer.


Randevu Talep Et

 

Extacy Bağımlılığı Belirtileri

Etkileri göz önünde bulunduruldugunda, extacy’nin nasil bagimliliga sebep olabilecegini görmek son derece kolaydir. Kullanim sirasinda ruh halini önemli ölçüde iyilestiren madde sonrasinda ise depresyon, anksiyete, kafa karisikligi ve uyku bozukluklarinin içine düser. Bu da kiside yeniden madde kullanmaya yönelik bir istek olusturur. Ancak buna karsilik vücut, maddenin sürekli kullanimi durumda tolerans gelistirir. Bu nedenle extacy baslangiçtaki etkisini yaratmaktan uzaklasacaktir. Böylelikle hizli bir biçimde fiziksel bagimlilik gelismesi kuvvetle muhtemeldir. Extacy bagimliliginin öne çikan semptomlari ise su sekildedir:


  • Hobi ya da daha önce ilgi duyulan aktivitelere karsi ilgi kaybi,
  • Is birliginden uzak bir tutum gelistirme,
  • Uyku bozukluklari ve sürekli yorgunluk hissi,
  • Öfkeli ve hatta saldirganliga varabilecek davranislar,
  • Hafiza ve konstrasyon sorunlari,
  • Cinsel istegin azalmasi gibi sorunlari baslica belirtiler olarak siralayabiliriz.
Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2022 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.