Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Steroid Bağımlılığı

Anabolik steroidler, daha güçlü görünmek ve kisa bir süre içinde kas kütlesi gelistirmek isteyen kisiler tarafindan reçeteli veya yasadisi olarak elde edilir. Steroid kullanimi, genellikle artan özgüven ve benlik saygisi ile sonuçlanir. Yüzden fazla anabolik steroid türü vardir ve bunlarin sadece bir kismi tibbi kullanim için onaylanmistir.

Steroidler, tipik bir bagimlilik yapici madde gibi uyusturucu etkisi göstermese de, bu ilaçlari düzenli olarak kötüye kullananlar belirli bir bagimlilik gelistirirler. Kendini iyi hissetmeye devam etme ve arzulanan bir görünüme kavusma arzusu çabucak devreye girerek daha fazla kullanimi körükleyebilir. Bu da streoid bagimliligi argümaninin olusmasina sebep olabilir. Bir ilacin reçetesiz veya tibbi kapsami disinda, amaçlanan amaci disinda, daha yüksek dozlarda veya reçetelenenden daha yüksek siklikta kullanildiginda, kötüye kullanim olarak kabul edilir.


Steroid Bağımlılığı Belirtileri

Steroid alan kisiler, ilaçlara tolerans gelistirebilir. Bagimliliginin belirtileri olarak düsük cinsel dürtü, istahsizlik, duygudurum bozuklugu, yorgunluk, uykusuzluk ve onlari almayi biraktiklarinda depresyon gibi yoksunluk semptomlari gösterilebilir. Bagimliligin diger belirtileri olarak sunlari sayabiliriz:

  • Steroid almak veya kullanmak için fazlaca zaman ve para harcamak.
  • Is yerinde veya evde sorumluluklari görmezden gelmek.
  • Saç dökülmesi gibi fiziksel yan etkilere ragmen steroid kullanmaya devam etmek.
  • Arkadaslariniz ve ailenizle kalici sorunlar yasamak.
  • Geri çekilme sonucu siddetli depresyon yasamak.

Uzun süre steroid alan kisiler vücutlarindaki dogal hormonal dengeleri bozarlar. Steroid bagimlisi biri aniden ilaci almayi biraktiginda, bu hormonal dengesizlik nedeniyle depresyona girebilir ve hatta intihara meyilli hale gelebilir. Steroid almayi birakmak isteyen biri, en kisa vadede yardim almalidir. Tedavide doktorlar, saglikli hormonal dengeyi saglamak ve depresif semptomlari azaltmak için ilaçlar reçete edebilirler.


Randevu Talep Et


Steroid Bağımlılığı Nedenleri

Anabolik steroidler, iki temel faktörden dolayi bagimlilik yapar.

  • Birincisi, madde kullanim bozuklugu olan birçok kisinin davranisi olan, steroidleri arama ve kullanma zorunlulugu hissetmek.
  • Ikincisi, kullanicinin steroid kullanmayi tamamen birakmasi veya birakmasi nedeniyle yoksunluk semptomlarinin ortaya çikmasidir.

Anabolik steroid kullanmaya devam etmek için üretilen obsesif-kompulsif davranis, genellikle steroidler kisa bir süre içinde fiziksel görünümü ve gücü iyilestirdiginde baslar. Bu durum da sonucunda bir bagimliligin gelismesine neden olabilir.

Madde kullanim bozuklugu öyküsü olan bireylerin, anabolik steroidleri zararli  kullanma riski daha yüksektir.

Basta vücut dismorfisi olmak üzere beden algisini etkileyen bozukluklarda sorun kas kitlesinde degil algidadir. Gerçekte hiç ulasamayacakkari hedefler için sonu gelemeyen steroid zararli kullanimi olur. Spor yapan kisilerde beden algisi stabil degil dinamiktir. Ne kadar hacim alirsa alsin, olmasi gereken hacmi bir adim daha ötede algilar.


Steroid Bağımlılığının Çesitleri

Insanlarin anabolik steroidleri zararli kullanmasinin bilinen üç yaygin yolu vardir.

  1. Istifçi tarz: Ayni anda birden fazla steroid türü almak veya oral ve enjekte edilebilir formülasyonlari karistirmaktir. Birçok steroid zararli kullanicisi, daha fazla miktar ve çesit steroid kullanarak daha iyi sonuçlar elde edecegine inanir ancak bu yöntem bilimsel olarak kanitlanmamistir.
  2. Periyodik: Periyodik kullanim, genellikle 6-12 hafta boyunca steroid alma islemidir. Periyodik olarak steroid kullananlar, birkaç hafta boyunca birden fazla doz alir ve birkaç hafta dururlar. Ardindan steroidleri tekrar almaya baslar. Steroidi zararli kullananlar, vücudun kendi testosteronunu üretmesine ve iç organlara verilen zarari azaltmasina yardimci olmasi için bunun gibi döngüler kullanir.
  3. Piramitleme: Piramitleme, bir döngü halinde steroid alma yöntemidir. Döngünün baslangicinda, düsük bir dozla baslanir ve döngü ortasinda kademeli olarak maksimum doza yükselir. Döngünün ikinci yarisinda, kullanici steroidin dozunu yavas bir sekilde azaltir.

Kabul gören bilimsel arastirmalara göre, bu yöntemlerin hiçbiri dogrulanmamistir. Istifçi tarz en riskli kullanim olmakla beraber diger kullanim örüntülerinin de riskleri ve yan etkileri mevcuttur.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.