Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Narsisistik Kişilik Bozukluğu

“Narsistik kisilik bozuklugu nedir?” sorusuna kisaca, bireylerin kendilerini asiri önemsemeleri, baskalarinin dikkatini çekip hayranligini kazanmaya asiri ihtiyaç duymalari, hak ettikleri özel ilgiyi alamadiklarinda mutsuz ve hayal kirikligina ugramis hissetmeleri ile karakterize bir psikiyatrik bozukluk seklinde yanit verilebilir.

Narsistik kisilik bozuklugu kisilerin hislerini, düsüncelerini ve davranislarini etkileyebilir. Kendilerine verdikleri asiri önemin ardinda düsük özgüvenlerini maskeleme ihtiyaci yatabilir. Baska insanlarin gözünden bakildiginda bencilce hareket eden, talepkar, manipülatif, baskalarinin isteklerini ve hislerini düsünmeyen, empati yoksunu sekline tanimlanabilen narsistik kisilik bozukluguna sahip olan bireylerdeki semptomlar ve semptomlarin siddeti degisiklik gösterebilir.


Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Narsistik kisilik bozukluguna sahip kisilerin kendilerini görme biçimleri ile diger insanlarin onlari görme biçimleri oldukça farkli olabilir. Baskalari tarafindan fark edilen belirtiler su sekilde siralanabilir;
  • Asiri bir üstünlük hissine sahip olmak yalnizca üstün olduklarini düsündükleri kisilerle iliski kurmak
  • Özel bir ilgi görmediklerinde öfkelenmek
  • Basarilari ve yetenekleri abartmak
  • Konusmalari tekeline almak
  • Istediklerini elde etmek için baskalarini kullanmak
  • Elestirilere tahammül edememek, elestirilerle karsilasildiginda hayal kirikligina ugramak
  • Empati kuramamak
  • Basari, güç, güzellik veya mükemmellikle ilgili takintilara sahip olmak


Randevu Talep Et


Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Narsistik kisilik bozuklugunun kesin nedenleri bilinmemektedir. Kisilik gelisimi ve diger kisilik bozukluklarinda oldugu gibi nedenlerinin çok boyutlu oldugu ve çesitli risk faktörlerinin narsistik kisilik bozuklugu olusumunda etkili oldugu düsünülmektedir. Çocukluk döneminde ihmal veya suiistimal, ebeveynlerin gerçekçi olmayan beklentileri, kültürel unsurlar bu bozukluga yol açabilen faktörler arasindadir. Genellikle ergenlik döneminde baslayan bu bozukluk kimi zaman yalnizca döneme özgü kalabilir. Narsistik kisilik bozuklugu teshisi genellikle komplike nitelik tasir. Çünkü birkaç tür kisilik bozuklugu ile örtüsen özellikleri bulunabilir ve bu bozukluga farkli psikiyatrik sorunlar da eslik edebilir.

Narsistik kisilik bozuklugu kisilerin iliskilerine zarar verebilir, is veya okul yasantilarinda sorunlara neden olabilir, madde kullanim bozukluklari olusum riskini artirabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafindan destek alinmasi oldukça önemlidir. MODA Psikoterapi & Psikiyatri Klinigi’nde gerek görüldügü takdirde (Narsistik kisilik bozukluguna depresyon ve anksiyete gibi farkli bozukluklar eslik ediyorsa) ilaç tedavisi, psikoterapi seanslari ile es zamanli olarak sürdürülebilir.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2023 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.