Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Terapilere Geri Dön
Aile ve Çift Terapisi
Aile ve Çift Terapisi

Aile ve Çift Terapisi

Aile terapisi, aile üyelerinin iletisim bozukluklarini ve çatismalarini çözmesine yardimci olabilecek bir terapi yöntemidir.

Aile terapisi genellikle bir psikiyatrist, veya bu konuda egitim almis klinik psikolog, sosyal hizmet uzmani, psikiyatri hemsiresi gibi psikoterapi nosyonu olan terapistler tarafindan yapilir.

Aile terapisi, esiniz, çocuklariniz, anne, baba ve kardeslerinizle iliskilerinizdeki sorunlari yönetmenize yardimci olur. Evlilik, bosanma, aldatma, iflas, maddi sorunlar, anne-baba ve çocuklar arasindaki çatismalar, madde bagimliligi, akil hastaligi veya ciddi bir hastaligin aile üzerindeki etkisi gibi tüm aileyi etkileyen konular ele alinabilir. 

Aile terapisi, stres, öfke, sinirlilik, tahammülsüzlük veya aile içinde çatismaya neden olan herhangi durumda faydali olabilir. Terapi ile aile üyelerininin birbirini daha iyi anlamalari ve sorunlarla daha uygun sekilde bas etme becerilerini gelistirmeleri mümkündür.

Oturumlar genellikle yaklasik 50 dakika ila bir saat sürer. Aile terapisi genellikle kisa sürelidir. Haftada 1 gün olmak üzere yaklasik 12 seans sürer. Ancak ihtiyaç duyacaginiz seans sayisi, ailenizin özel durumuna ve terapistin tavsiyesine bagli olarak degisebilir. 

Ailedeki roller, kurallar ve davranis örüntüleri, ailenin güçlü ve zayif yönleri, bireyler arasindaki baglar ve güven iliskisi seanslarda irdelenir. 

Aile terapisi ile aile içi çatismalar hemen otomatik olarak çözülmez. Öncelikle aile üyelerinin birbirini daha iyi anlamasina yardimci olur, sorunlara yönelik daha etkili basetme becerilerinin gelistirilmesini saglar. Aile içindeki baglari analiz ederek birlik ve bütünlük duygusu kazanmasina yardimci olur.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2023 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.