Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Terapilere Geri Dön
Kayıp ve Yas Terapisi
Kayıp ve Yas Terapisi

Kayıp ve Yas Terapisi

Sevdigimiz birini kaybetmek en büyük acilardan biridir. Tüm insanlarin yasadigi ve yasayacagi ortak acidir bu. Ama herkes kendini kaybini yasar. "Ates düstügü yakar". Sadece insan ve ölüm için geçerli degildir bu kavram. Duygusal bag kurdugumuz dostlarimiz kedi, köpek ve diger canlilarin kaybi için de geçerlidir. Herhangi bir uzuv veya organin fonksiyon kaybi (sakatlik, felç, kanser), is, statü kaybi buna dahildir. 

Kaybinizi kabul etmek, acinizi yasamak, yeni yasaminiza devam etmek ve baska iliskiler kurabilmek herkes için ayni sekilde mümkün olmayabilir. 

Yas içerisindeki çogu insan keder, suçluluk, hüzün ve öfke duygularini yogun bir sekilde yasayabilir. Yavas yavas bu duygular azalir, kayip kabul edilir ve yasamina geri döner. 1 yildan uzun süren yas tepkisi normal degildir ve bir uzmandan destek alinmasi gereklidir.

  • Su durumlar varsa yas komplike hale gelmis olabilir ve yardim sarttir:
  • Günlük yasantinizi sürdürmekte zorlanma
  • Baskalariyla görüsmeme, sosyal yasam ve aktivitelerden uzaklasma
  • Depresyon, derin üzüntü, suçluluk, kendini kayiptan sorumlu düsünme
  • Yanlis bir sey yaptiginizi ve  kaybinizi engelleyebileceginize inanma
  • Sevdiginiz olmadan hayatin yasamaya degmedigini düsünme
  • "Keske onla birlikte ölseydim" diye düsünme. 


YAS TERAPİSİ

Karmasik yani komplike yas genellikle yas terapisi tedavi edilir. Depresyon ve TSSB için kullanilan psikoterapi tekniklerine benzer olmakla birlikte karmasik yas için özellestirilmistir. Bu tedavi, bireysel veya grup terapisi olarak da yapilabilir. Kaybinizin sizin için anlami, yasadiginiz olumsuz duygu, düsünce ve inançlarinizi ifade etme ve onlarla basetme, tekrar yasaminiza geri dönmenin kosullari degerlendirilir.
Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.