Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Terapilere Geri Dön
Motivasyonel Görüşme
Motivasyonel Görüşme

Motivasyonel Görüşme

Motivasyonel görüsme degisim odakli, isbirligine dayali ve belirli bir hedefe yönelik etkili bir iletisim tarzidir. Kisinin kendi degisim gerekçelerini kesfetmesini saglayarak motivasyonunu güçlendirmeyi hedefler. Bunu kabul ve sefkat atmosferi içinde yapar. 

Motivasyonel görüsme etkin dinlemenin oldugu, sonunda gerekirse tibbi bilgilerin paylasildigi bir süreçtir. Kisinin sayginligi ve özerkliginin korunmasina özen gösterilir. Terapist akil ve nasihat vermekten, kisiyi sorunlari ile yüzlestirmekten kaçinir. Terapide kisinin kendi içsel kaynaklarini ve sahip oldugu degerleri kullanarak degisime yönelik motivasyonunu arttirmaya çalisilir.

Motivasyonel görüsme soruna yönelik degisimle ilgili kararsizlik yasayan, karisik duygulari olan, kendine özgüveni az olan, karamsar ve degisime isteksiz kisiler için oldukça yararlidir. 

Motivasyonel görüsme hastayla isbirligine dayalidir. Hastayi kendi yasamanin uzmani olarak kabul eder. 
Kesif: Insanlar degisim için gerekli içsel kaynaklara ve becerilere sahiptir. Motivasyonel görüsme degisim gerekçelerini kesfetmek için kisinin önceliklerini ve degerlerini ortaya çikarir.
Kabul: Motivasyonel görüsmede terapist yargilayici olmayan bir tutum sergiler, kisinin bakis açisini ve deneyimlerini anlamaya çalisir, empati yapar, kisinin güçlü yönlerini vurgular ve  degisim konusundaki kararina saygi duyar.
Merhamet: Motivasyonel görüsmede terapist hastanin refah ve iyiligini destekler, tesvik eder. 

Motivasyonel görüsmede terapist açik uçlu sorularla hastanin kesif sürecini destekler. Hastanin güçlü yönlerini açiga çikarmasini saglar. Hastaya anlasildigini hissettirir, empati yapar. Hastanin söylediklerine saygi duyarak  bilgisini paylasir. Degisimi destekler. 

Motivasyonel görüsme çogunlukla  bagimlilik tedavi ve terapi sürecindeki ilk adimdir. Maalesef degisimi kabul etmeden tedavi ve terapiye baslamak terapi basarisini olumsuz etkilemektedir.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2023 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.