Tedavi olmak ister misin ?
RANDEVU TALEP ET
Hastalıklara Geri Dön

Orgazm Bozuklukları

Kadında Orgazm Bozukluğu

Cinsel uyarilma sonrasi hazzin en yüksek noktasinda genital bölgede yogun olarak hissedilen minik kasilmalara orgazm denir. Bu kasilmalarin gücü ve siddetine bagli olarak orgazm sonrasi karin agrisi meydana gelebilir.
Orgazm süresi kadinlarda degiskendir. Kadinlarin fizyolojisi erkeklerden farkli oldugu için pespese orgazm olabilmektedirler. Kadin cinsel organi olan vajinanin üst kisminda sinir dokusundan zengin mercimek büyüklügünde klitoris denen bir yapi vardir. Cinsel bölgelerden baslayarak tüm vücutta hissedilmektedir. Klitoris bölgesi cilt dokusunun altinda vajinayi çepeçevre sarmaktadir. Klitorisin kusattigi vajinanin sinirden zengin dis kismi ve klitorisin kendisi cinsel uyaranlarla uyarilarak orgazm deneyimlenebilir. Ancak orgazm evresine ulasabilmek için yeterli süre ve yeterli yogunlukta uyari gereklidir.

Her 5 kadindan birinde orgazm bozuklugu vardir.
Hiç orgazm olunmamis duruma primer anorgazmi denirken daha önce olmus ama su anda olunamayan duruma sekonder anorgazmi denir. Bazi durumlarda orgazm mümkünken cinsel birlesmede mümkün olmayabilir. Cinsel birlesme sirasinda orgazm taklidi kadinlar tarafindan partnerinin memnuniyeti için siklikla yapilmaktadir.

Uyarilma asamasindaki eksiklikler ve sorunlar orgazm evresini etkilemektedir. Kadinlarin büyük bir kismi cinsel hayatinda hiç orgazm yasamadigini ifade ederken bir kismi da önceden yasadigini ancak sonradan sorun oldugunu belirtmektedir.
Orgazm bozuklugu genel ya da duruma bagli olabilir. Genel orgazm bozuklugunda  hiçbir sartta, orgazm olunamaz. Durumsal orgazm bozuklugunda ise ancak bazi kosullarda orgazm olunabilmektedir. Orgazm bozuklugu orgazmin yarim kalmasi olarak siklikla ifade edilmektedir. Aslinda orgazm evresine gelinemeden uygun ve yeterli cinsel uyari eksikligine bagli cinsel haz bloklanmistir.


Randevu Talep Et

 

Orgazm Bozukluğu Tedavisi

 Orgazm Olamama Tedavisi

Her tedavide oldugu gibi önce sorunun nedeni tespit edilerek uygun tedavi planlanir. Öncelikle bedensel bir hastaliga yönelik bir bozukluk varsa o belirlenir. Esiyle olan iliskisindeki sorunlara bagliysa çift terapisi ile bu sorunlar giderilmeye çalisilir. 

Tedavide hedef orgazmi kolaylastiran cinsel uyarani ve uyarilmayi arttirmaktir. Maalesef orgazm asisi denilen cerrahi dolgu operasyonlari ile saglikli beden bütünlügüne zarar verilmektedir. G noktasi denilen sabit bir nokta olmadigi halde G noktasi büyütme islemi denilen operasyonla normal saglikli vajina dokusundaki damar sinir yapisi degistirilmeye çalisilmaktadir. Bu islem tam tersine oradaki sinir ve damar yapilarina zarar vererek his kaybina yol açabilecegi gibi cinsel birlesmede agrili durumlara da neden olabilmektedir.

 

Orgazm Bozukluğu Cinsel Terapisi

Orgazm Olamama Cinsel Terapi  

Uyarilma azligi veya esinde erken bosalma varsa buna yönelik tedavi yapilir. 

Orgazm bozuklugunda cinsel terapi ile çesitli egitim ve egzersizler planlanarak orgazm olma hedeflenir.  


Erkek Orgazm Bozuklukları

Erkekte orgazm bozuklugu ketlenmis orgazm, gecikmis ejakülasyon ve ya geç ve güç bosalma olarak da ifade edilmektedir. Erkekte orgazm bozuklugu kisinin yasi gözü önüne alindiginda olagan bir cinsel uyarilma evresi sonrasi yogunluk ve süre açisindan yeterli oldugu düsünülen cinsel etkinlik sirasinda, sürekli ya da yineleyici bir biçimde orgazmin gecikmesi veya hiç olmamasidir. Erkek cinsel birlesme sirasinda orgazm evresine çok güç ulasir ya da ulasamaz.

Erkekte orgazm bozukluklari geç bosalma, zevk almaksizin bosalma ve doyumsuzluk olmak üzere farkli biçimde ortaya çikmaktadir. Orgazm ile ejakülasyonun yani bosalmanin ayirt edilmesi gerekir. Bazi bosalmalarda meni penisten disari atilamaz, prostata dogru geri gider. Bunun altinda çogu zaman bir hastalik mevcuttur.

Geç bosalmada ise erkek doruk noktasina yani orgazma hiç ulasamazya da çok geç ulasir. Orgazm olabilmek için uzun ve yogun bir uyarilma sürecine ihtiyaç duyar.
Masturbasyon, uyku ve cinsel iliski sirasinda bosalmanin hiç olmamasi yada kismen olusmasi biçimindegörülebilir. Bu bozukluk genellikle asiri kontrollü ve kendini cinselligebirakmakta güçlük çeken, cinsel partnerine öfke ve düsmanlik duygulari içinde olanerkeklerde görülmektedir. Esini hamile birakma korkusu içinde olan erkeklerdede esine ilginin kaybolmasi sonucu bu bozukluk gelisebilmektedir. 

Bosalma hiç olmuyor ise bu psikojenik degil organik bir sorunudüsündürmektedir. Prostat ameliyati, diabet ve nörolojik bazi hastaliklar bosalamama yapabilir. Bazi ilaçlar bosalmayigeciktirebilmektedir. Asiri alkol alimina bagli olarak geç bosalma gelisebilmektedir.

Yasam boyu orgazm bozuklugu daha ciddi bir sorunu isaret etmektedir. Bu erkeklerçok kati kurallari olan bir çevreden geliyor olabilirler. Cinselligi kötü, günah ve genitalbölgeleri kirli olarak algiliyor olabilirler. Ayrica suçluluk duygularida yasiyor olabilirler. Bukisilerin partnerleri ile iliskilerinde genellikle yakinlasmayla ilgili sorunlarbulunmaktadir.

Fizyolojik orgazm bozuklugu çok nadir görülmektedir ve erkek hiçbir sekilde haz almamaktadir. Fizyolojik orgazmda geç vekismi bosalmadan farkli olarak bosalma normaldir ancak kisi zevk duygusu yasayamamaktadir.

Doyumsuzlukta ise bazi erkekler orgazm olmalarina ragmen orgazmduygusundan yeterli doyum alamamaktadir.

Randevu Talep Et
Daha Fazla Bilgi
Birlikte
Başarabiliriz
© 2024 Uzm. Dr. Elvan Çiçekçi. All Right Reserved.